Омекотителите са създадени в началото на XX в. от емулсирана вода и масла в опит да се намали онова сухо и дразнещо усещане, което предизвиквали тогавашните перилни препарати, базирани на обикновения сапун.
Преди синтетичните омекотители домакините са се опитвали да направят прането по-меко, използвайки обикновен домашен... оцет.
Формулата на първия омекотител се е състояла от 7 части вода, 3 части сапун и по една част маслинено масло, царевично масло и животински мазнини. Съвременните омекотители придават мекота, притежават антистатични добавки, които предпазват дрехите от наелектризиране, предпазват и освежават текстилните влакна и улесняват гладенето.
С все по-развиващите се технологии и все по-големите нужди на клиентите, производителите започват да включват в състава на омекотителите си и истински парфюм. Материите, изпрани с омекотител, често неутрализират неприятната миризма около себе си. Ароматът на прането е фактор, който оказва влияние върху цялостния психо-физически баланс на организма, също както парфюмът, който използваме. 50% от запитаните жени признават, че ароматът на омекотителя, който ползват, се отразява на настроението им. Миризмата на продукта за пране е толкова важна за потребителите, колкото цената, опаковката и доверието в марката. Проучванията показват, че около 30% от клиентите първо искат да помиришат омекотителите на рафта в магазина, преди да направят своя избор.
Когато добавяте омекотител при последното изплакване, всъщност дрехите ви поемат по-малко вода. Така те дори изсъхват по-бързо. И ако сложите дрехи, изпрани с правилната доза омекотител, в сушилнята, те ще са сухи дори десет минути по-рано, което от своя страна, спестява разходи за енергия.
Омекотителят заглажда нишките, прави ги лъскави и ги предпазва от усукване, разнищване и от появата на "топченца" по дрехите. По този начин удължава поне двойно живота на тъканите.
Омекотителят помага за отнемане на статичното електричество от повърхността на дрехите, особено на вълнените и синтетичните. Ако имате кожен проблем или алергия използвайте "био", "бебешки" или "сензитив" омекотител за дрехи и включете опцията "повече вода" на вашата перална машина, за да сте сигурни, че контактът с кожата ще е поносим.
Когато срещнете на етикета описанието, че омекотителят е концентрат и 1лит. = 4 лит., това не означава, че трябва да го разреждате. Съвременните омекотители са редки и течни почти като вода с цел да полепват минимално по тръбите на пералнята по пътя от чекмеджето към барабана. Именно тези налепи са част от проблема - неприятен мирис от пералнята или изпраните дрехи.
За да има ефект, омекотителят винаги се поставя в специалното чекмедже/дозатор за омекотител, за да бъде в контакт с дрехите едва след праха за пране, при последния цикъл на изплакване. Почиствайте редовно дозатора, тъй като омекотителите лесно го запушват и остават лепкави налепи по него.
Омекотителите не са подходящи за употреба при пране на:спортна или ски екипировка, микрофибърни материи, пух или хавлии, от които искате да са силно попиващи,дрехи и тъкани, за които е важно да са огнеустойчиви.
Омекотителите за пералня се срещат в две форми - течна или на кристали/минерали/перли. Течните са базирани на масла, които помагат на дрехите да бъдат меки на пипане и естествено приятно ухаещи. Ако изберете натурален течен омекотител, маслата ще бъдат на растителна основа, докато в другия случай те ще са синтетични.
Освен в пералнята, има още два начина да използвате омекотител и това е омекотител за сушилня: кърпи и топки и различни видове спрей: за омекотяване след простиране на прането и за улесняване на гладенето.
В Космос Онлайн ви предлагаме богат асортимент от омекотители:
За да изберете правилния омекотяващ продукт трябва да знаете какви точно са характеристиките на дадения омекотител и какви резултати искате да постигнете. Има омекотители, които само омекотяват и ароматизират, други имат и антистатични добавки; добавки за улесняване на гладенето; за премахване на неприятни миризми , за чувствителна кожа и т.н.
Copyright © www.kosmosonline.bg. Всички права са запазени.